Odklady Pszczele

Odkłady Pszczele

 

  

 

W naszych pasiekach w okresie maja wykonuje się z każdej rodziny produkcyjnej jeden odkład pszczeli zapobiega to w dużej mierze wychodzeniu roi i niepotrzebnej utracie stabilności w rodzinie pszczelej do tego celu każda pasiekę dzieli się na dwie cześci.

Odkłady robię w ten sposób że pasiekę dzielę na pół z pierwszej połowy rodzin zabieram po dwie?trzy ramki z czerwiem zamkniętym i obsiadającymi je pszczołami a z drugiej części rodzin zabieram po 2 ramki z pyłkiem, miodem i obsiadającymi pszczołami, to wszystko wstawia się do skrzynki odkładowej wcześniej zamkniętej (wylot siatką ) i do pracowni lub chłodnego miejsca w cieniu na pasiece, następnego dnia wyjazd na drugą pasiekę i rozkładanie odkładów w ustalonych miejscach na tej samej pasiece, ta sama procedura i przyjazd do Suchej gdzie rozstawia się odkłady zrobione. Po ok. 4-5 dni odwiedza się wszystkie miejsca z odkładami po przeglądzie i zerwaniu mateczników ratunkowych poddaje się do odkładów matki bądź mateczniki na wygryzieniu . I robię od nowa odkłady tylko na odwrót z tych uli co był wzięty czerw biorę ramki z jedzeniem a z tych co jedzenie biorę czerw co mi to daje ?? Daje nam to że gdy zabieram po dwie ? trzy ramki do odkładów uzupełniam braki węzą za ok. 4-5 dni te ramki są ślicznie odrobione i zaczerwione i teraz mogę zabrać następne dwie z każdego ula do odkładów i stawić następne dwie-trzy z węzą za zabrane. Takim sposobem mamy w wszystkich rodzinach wymienione w 50% gniazda na nowe Po przyjęciu matek i ich locie godowym w odkładach nie ma już żadnego czerwiu a młode matki jeszcze nie czerwią lub co dopiero zaczynają. Zaczynamy zwalczanie w nich Varrozy poprzez odymianie lub zastosowanie odpowiednich środków leczniczych. Tak wyleczony odkład gwarantuje szybki dalszy rozwój i ok. 5-10 czerwca jest gotowy do połączenia z macierzystą rodziną przed głównym pożytkiem lub jest rozwijany dla powiększenia pasieki lub sprzedawany. Odkład wtedy składa się z 5 ramek obsiadających na czarno lub żółto przez pszczoły i dwie ? trzy a czasami i więcej ramek czerwiu w każdym stadium po młodej znakowanej Matce.

W naszych odkładach mają miejsce Tylko najlepsze matki po najlepszych sprawdzonych przez wiele lat liniach w naszej pasiece. Matki zarówno Reprodukcyjne od których pochodzą mateczniki do rodzin i odkładów jak i matki użytkowe są sprowadzane od Najlepiej Sprawdzonych Hodowców w Polsce i Za Granicą. Są to Linie ?Sklenar? ?Troisek? ?Prima? ?Alpejka? ?Gema? ?NieSka? ?Buckfast? ?Włoszki? Nasze odkłady poprzez wprowadzanie matek o wybitnych walorach użytkowych gwarantują Miodność, Nie Roiliwość a nade wszystko komfort pracy w pasiece poprzez Łagodność pszczół

Matki pszczele są poddawane w sztucznych matecznikach co pozwala na prawie 100% ilość przyjęć 

  

odkłady są wywożone gdzie są pieczołowicie opiekowanie i kontrolowane


    

  ule pasieka  pasieka